Międzynarodowe Biennale Uczniowskiej Sztuki Użytkowej

Jury Biennale Uczniowskiej Sztuki Użytkowej 2016 zdecydowało się przyznać Grand Prix Natalii Wojtaś z Liceum Ogólnokształcącego III we Wrocławiu (opiekun Hanna Łopuszańska) za projekt lampy industrialnej. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni!

Komisja przyznała również siedem wyróżnień, które otrzymali:
Wiktor Zięcina z Gimnazjum nr 3 we Wrocławiu (opiekun Katarzyna Szczyrbuła-Mazurczyk) za wieszak na ubrania z tacki drewnianej i młynków do pieprzu
Krzysztof Brzeskwiniewicz ze Społecznego Gimnazjum Handicap we Wrocławiu (opiekun Anna Kutera) za patery "Kapusta"
Amelia Kopeć z MDK Fabryczna we Wrocławiu (opiekun Katarzyna Konarska) za stojącą zakładkę do książek "Czytaj z owadami"
Anna Kramarz MDK Śródmieście we Wrocławiu (opiekun Joanna Sekuła) za naczynie ceramiczne
Urszula Cetera z MDK Krzyki we Wrocławiu (opiekun Iwona Gocyk) za pojemnik ceramiczny
Weronika Baran i Karolina Kaliściak z Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu (opiekun Krzysztof Szczepański) za poduszkę modułową puzzle
Rafał Troczka z Gimnazjum nr 27 we Wrocławiu (opiekun Jolanta Sobczak-Wolska) za piórnik.
Gratulujemy!

Jury w składzie:
mgr sztuki Piotr Kamiński (Wzornictwo przemysłowe ASP Wrocław)
mgr sztuki Joanna Cichy (Architektura wnętrz ASP Wrocław)
mgr historii sztuki Emilia Łagiewska (Historia sztuki UWr i Sztuki zintegrowane ASP Wrocław)
obradowało 11 maja 2016 r. w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury Fabryczna. Przy wyborze najlepszych prac zwracało uwagę na ich tematykę, unikatowość wzoru, kompozycję graficzną i praktykę użytkowania. Protokół z prac jury znajduje się w załącznikach.

Na przegląd nadesłano 211 prac, z czego 93 zakwalifikowano na wystawę w Muzeum Architektury. Będzie je można tam oglądać od 4 do 12 czerwca 2016 r.
Lista prac zakwalifikowanych do wystawy zostanie ogłoszona na stronach www.mdk.wroc.pl i www.wcrs.wroclaw.pl.

ORGANIZATORZY: Departament Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna.

CELE I ZADANIA: Upowszechnianie wiedzy z zakresu sztuki użytkowej w kontekście jej wykorzystywania we współczesnym wzornictwie przemysłowym. Rozwijanie wyobraźni twórczej, stosowanie kreatywnych rozwiązań i zachęcanie do własnych poszukiwań i interpretacji dzieła plastycznego. Wspieranie pasji i uzdolnień dzieci i młodzieży. Prezentacja oryginalnych uczniowskich prac w przestrzeni Wrocławia. Uczestnikiem Biennale może być uczeń od IV klasy szkoły podstawowej do 19 lat.

Inspiracje dla nauczycieli plastyki/instruktorów sekcji plastycznych/artystycznych Czym jest design?, można powiedzieć, że jest to wszystko, co można zaprojektować. Design jako dziedzina sztuki użytkowej. Projektanci (nierzadko artyści) w tej dziedzinie, nazywani są designerami, a przedmiotem ich działalności jest design jako projekt. Pojęcie designu wykorzystywane jest w takich dziedzinach jak: grafika użytkowa, projektowanie produktu, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, multimedia, moda.

KONTAKT: Wszelkich informacji na temat Biennale udzielają pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury „Fabryczna” biuro@mdk.wroc.pl, imprezy@mdk.wroc.pl